Bizonyára sokan hallották már a fizioterápia kifejezésről, de nem igazán tudják, hogy mit is jelent valójában. A fizioterápia nem más, mint egy összefoglaló név. Tulajdonképpen az orvosi terápiák természetes gyógymódjait gyűjti össze. Ezek fizikai és kémiai energiákkal gyógyítanak. Idesorolható a gyógytorna és gyógymasszázs is. Ezek együttes használata garantáltan meghozza a sikert. Sokan ezért kértek segítséget Budapesten a Gyógytornászom rendelőtől (0630 505 0503; 1055, Bajcsy-Zsilinszky út 72.).
A gyógytorna remek választás a különböző mozgásszervi fájdalmak és panaszok enyhítésére. Előfordulhat, hogy eleinte a fájdalom növekedhet és élesebbé válhat, azonban a kezelések folytatásával óriási javulás érhető el. A gyógytorna egy komplex terápia részét is képezheti, ami által hatékonyan kezelhetőek a sportsérülések, elváltozások és betegségek. Természetesen, a gyógytornász által megtartott órákat ne úgy képzelje el, hogy a diktált gyakorlatsorokat kell végeznie. A szakemberek folyamatosan posztgraduális képzéseken vesznek részt, amikkel újabb és újabb technikákat sajátítanak el.
Mit kell tudni az FDM terápiáról?
Az első és legismertebb fajtája a fizioterápiának az FDM kezelés. Ez a fajta gyógymód valóban gyorsan és hatékonyan képes csillapítani a fájdalmakat. A kezelés során a kiváltó okot próbálják megszüntetni. Az FDM nem másnak, mint a Fascia (kötőszövet) disztorzió (torzulás) Modellnek (látásmód) a rövidítése. A kezelés során a kötőszövetre gyakorolnak nyomást, aminek a hatását az egész szervezetben érezni lehet. A fascia ugyanis az egész testet behálózza.
A kötőszöveti terápia jótékonyan hat az izmokra, ízületekre, csontokra és belső szervekre. A speciális fogásoknak köszönhetően, hatékonyan kezelhetőek a kötőszövet okozta beszűkülések, fájdalmak. Az FDM terápia modellje, amit régóta alkalmaznak, a megfigyelésre épül. A terapeuta alaposan megfigyeli és felméri a páciens fájdalmát, illetve annak jellegét. Ha ez nem történik meg, akkor nem tudja teljes mértékben enyhíteni a fájdalmat és garantáltan nem lesz sikeres a probléma megszűntetése.
Milyen fizioterápia létezik még a köztudatban?
Például a köpölyözés. Ez igen érdekesen kinéző kezelés, hiszen harangalakú csészéket helyeznek a páciens fájó pontjaira. A speciális technikával vákuumot képeznek a bőrön, amivel egyfajta masszázst végeznek. Ha jól csinálják, akkor nemcsak a szöveteket lehet vele lazítani, de az össze- és letapadásokat is képesek feloldani. Sokan nem tudják a köpöly technikáról, hogy nemcsak a kötőszöveti érintettség javítható általa, hanem hegkezelésre is használják. A másik ismertebb fizioterápiás módszer a manuálterápia.
Ezen kezelés technikája a speciális kézzel végzett módszereken alapszik. A fogásokkal segítenek enyhíteni a fájdalmakat, valamint képesek vele a szakemberek mobilizálni az ízületeket. Ezen kívül oldódik az izmok merevsége és javul az ízületek mozgástartománya. Fontos, hogy a kezelés megkezdése előtt a terapeuta analizálja a kialakult funkciós zavarokat és lokalizálja a mozgató szervrendszer kényes, nyomásra érzékeny pontjait.