Amit el lehet mondani a modern kor társadalmáról nyíltan, hogy áramalapú technikai civilizáció. Az elektromosság felfedezését követően, hatalmas fejlődésnek indult a tudomány, ugyanakkor, ami előny, az könnyedén hátránnyá fordulhat. Ugyanis, ha nincs rendelkezésre álló kellő mennyiségű energia, akkor jóformán semmi sem működik. Tévedés azt hinni, hogy legfeljebb a világítást kell ilyenkor mellőzni és a televízió sem fog működni, mert a fűtés és vízellátás, legalábbis a városi környezetben, mind az áram jelenlétére alapszik. A különféle szivattyúrendszerek ugyanis ezzel üzemelnek.
Fontos tehát a jó ellátottság, de még ez sem mindig elég. Hiába van áram, ha az túl drága. Bár az előállítási költségek gyakran stabil értéken mozognak, mert a víz ugyanannyiért folyik, a szél ingyen fúj, de a gazdasági környezet változásával az árak dinamikusan mozoghatnak, ami a kifizetést nehezíti meg. Sokan ezért igyekeznek napelemekre válltani az igényeinek kiszolgálására.
Ez kivitelezhető, de jogos kérdés, hogy mi a helyzet a téli hónapokban? Amikor rövidebbek a nappalok és a felhők gyakran beülnek a települések fölé, vajon elég áram nyerhető ki a rendszerekből? Több tényezőn is múlik egy napelem rendszer teljesítménye télen. Amit biztosan el lehet mondani, hogy a nyári hónapokban hatalmas termeléssel számolhat a tulajdonos, bár ilyenkor szintén vannak hátráltató tényezők. A lényeg, hogy legyen napsütés. A modern napelemek már akkor is termelnek, amikor nincs direkt sugárzás.
A felhőtakarón átszűrődő fényhullámhosszok ugyanúgy elég a termelés beindításához, de a teljesítmény kisebb lesz. Fontos tudni, miszerint a Nap jóval alacsonyabban mozog a horizonton a hideg hónapokban, ezért is nyugszik le hamarabb. Ami viszont előnyös, hogy nincs forróság. A meleg hátráltatni tudja a panelek termelését, de ez télen kevésbé probléma. Ellenben, az éjszakai havazások gátolhatják a munkát, mert bőven elég csak néhány mm vastagságú takaró és az eredmény máris elmarad. Az stnapelem.hu weboldal munkatársi örömmel segítenek a konkrét adatok kiszámításában, ami mindig az adott környezetre és napelem rendszerre vonatkoztatható.